Michle

TŘEŠŇOVKA ALIAS VRCH KAPITOL, TYRŠŮV VRCH – Název vrchu patrně historicky souvisí s názvy ulic Kapitulská, Děkanská a Magistrů, které dokumentují původní vlastnictví lokality církví /kapituly/. Dle hospodářských zázemí církve lze vystopovat vazbu na ulici Na Kolejním Statku. Pozemky církve zahrnovaly v té době i dnešní obejkt Sue Ryder, kde byl v minulosti patrně pivovar a kovárna.

Vrch Kapitol, jak je patrné, byl v minulosti rozsáhlým třešňovým sadem. Značné výškové rozdíly a expozice daly vznik odlišným půdním, světelným a vlhkostním poměrům. Torzo starého třešňového sadu se nachází na svahu s jižní expozicí. Na rovině návrší je situováno dětské hřiště a nové sportoviště.

Hřiště po rekonstrukci je vhodné pro všechny věkové kategorie dětí.

Text převzat z cedule u parku


TYRŠŮV VRCH

Z Třešňovky se skýtá výhled na dva zalesněné kopce – Bohdalec a Tyršův vrch. Druhý zmíněný nese své jméno díky sokolskému cvičišti, které se na něm nachází z 20. let minulého století. Dnes je patrné, že se na cvičišti provozuje převážně lukostřelba. Jedná se o jedinou bezbariérovou lukostřelnici v Praze (vyzradila mistryně republiky).

Z historických podkladů vyplývá, že lesy Bohdalec a Tyršův vrch nejsou historickými lesy s kontinuálním zalesněním. Původně se jednalo o jeden kopec zvaný Bohdalec, od kterého byl v roce 1930 bohdaleckým zářezem oddělen Tyršův vrch. Zalesnění obou vrchů bylo provedeno až na konci 19. a začátku 20. století.

Text přejat z envis.praha-mesto.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>