Start Vršovice

Občanské sdružení Start Vršovice bylo založeno na jaře 2010. Jeho členové žijí a pracují ve Vršovicích a o minulost i budoucnost své čtvrti se dlouhodobě zajímají a záleží jim na ní. Považujeme Vršovice za výjimečnou čtvrť, která se nepodobá žádné jiné, jak svou architekturou obytných domů i četných průmyslových staveb, tak specifickou skladbou obyvatel. Proto se svou činností snažíme o realizování kulturních a sociálních akcí ve veřejném prostoru, které přinesou oživení do veřejného prostoru a přispějí k vzájemnému poznávání sousedů a zlepšení vztahů mezi nimi.

Bohémové na Bohemce

Bohémové na Bohemce, akce na záchanu Ďolíčku

Prvním oficiálním projektem Startu Vršovice byl Vršovický tržíček (květen a říjen 2010), dvě akce v prostoru bývalého trhu na rohu Krymské a Kodaňské. Smyslem projektu bylo, a stále je, vrátit tomuto místu původní obsah, kterým byla živá sociální interakci napříč generacemi. Staré Vršovice takové místo v současnosti nemají a postrádají. Trvalá proměna tohoto prostoru se sice zatím nezdařila, ale naše iniciativa vedla k oživení zájmu o místo i ke konkrétním jednáním o jeho podobě a funkci.

Start Vršovice se také podílel na site-specific akci na stadionu Bohemians – tedy v legendárním Ďolíčku, který byl v osmdesátých letech světovým pojmem, a který stál v roce 2011 před svým zánikem.

Od roku 2011 se podílíme na pravidelné zářijové akci Zažít město jinak v rámci celosvětového dne bez aut.

Od roku 2010 organizujeme noční divadelně-hudební procházku unikátním parkem „Grébovkou“ pro děti a rodiče s názvem Svatojánská noc.

V roce 2011 jsme vytvořili projekt galerie pod vršovickým nebem ProLuka a získali několik grantů. V září 2012 proběhne první vernisáž ze série výstav, jejichž společným tématem je veřejný prostor, jeho většinou negativní kvalita v městském prostředí a pozitivní změny, ke kterým někdy stačí jen dobrá vůle a dobrý nápad. Pro skutečnou změnu prostředí, v němž žijeme, je však potřeba změna obecného náhledu na to, jaký může život ve městech být. Právě k tomu se naše sdružení snaží přispět.

www.startvrsovice.cz

Akce jsou také propagovány na www.cafesladkovsky.cz, kde organizujeme poznávací přednášky o kulturních dějinách Vršovic a současném umění.

Další informace o Vršovicích naleznete v sekci Genisu loci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>